Avcılar Halı Tamiri

Avcılar Halı Tamiri Hizmetleri

Avcılar Halı tamiri yapılacak olan halı öncelikle açılarak düz bir zemin üzerine konur. Ayrılan ilmeklerin hangi renkte oldukları ve hangi bölgelere işlem yapılacağı kesinleştirilir.

Mevcut parçanın yapısına göre örnek yün temin edilir. Gerekirse çok yıpranmış halılar bu iş için kullanılabilir. Parça çerçeveye çakılacak durumda ise gerdirilerek çiviler ile tutturulur.

Mümkün değil ise halı tamiri elde yapılmaktadır. Sökülmüş ve yıpranmış kısımlar makasla tamamen temiz hale gelir. Halı bu yolla dokuma için hazır hale gelir.

Uygun renkte ve dokudaki yün iplik açılış bölgeye dokunur. İşlem bittiğinde ipliğin fazlası kesilir. Ardından dokuma tahtasındaki çiviler pense ile sökülür. Dokuma yapılacak bölge düzleştirilmek için ütülenir.

Halının ardından saçaklanmış halı tamirine geçebiliriz. Zamanla kilimlerde saçaklar kopar ve yıpranır. Yıpranan saçaklar yeni bir kilimin dahi eski ve kötü görünmesine sebep olur.

Saçak tamiri için önemli olan doğru ipliğin seçilmesidir. Kilimin kumaşı neyden oluşuyorsa yün de o malzemeden olmalıdır. Yüne veya ipliğe bağlanmış iğneler saçak köklerine geçirilerek tek tek saçak ortaya çıkartılır.

Yeteri kadar saçak ortaya çıkartıldı ise iğne çıkartılır ve fazla ipler atılır. Yapılan saçaklar da örgü haline getirilir. saçak sayısına göre istenilen sayıda örgü yapılır. Saçakları yenilenmiş bir kilim eski de olsa yeni bir havaya sahip olur

OVERLOK

Kullandığımız halılar zamanla kenarlarından açılma, sökülme veya yırtılabiliyor.Bu aşamada halılarda varsa yırtık veya kenarlardan açılma halıya uygun ipliklerle halıların kenarları overlok çekilir.Aynı zamanda halılarınızı ve halıflexlerinizi istediğiniz ölçülerde kesip overlok yapabiliyoruz.

Aktif halı yıkama her türlü eskimiş, yıpranmış ve değerli halılarınızı aslına uygun olarak tamir edebilir.

Tıkla Ara (0212) 553 22 23